
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 29 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Termination | PC Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 15.7 mm |
| Depth | 12.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 8 A |
| Max Current Rating | 8 A |
| Dropout Voltage | 2.4 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Throw Configuration | DPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Coil Voltage (DC) | 24 V |
| Coil Current | 16.7 mA |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Resistance | 1.44 kΩ |
| Operate Time | 8 ms |
| Contact Current Rating | 8 A |
| power consumption | 400 mW |
| Coil Power | 400 mW |
| Coil Voltage (AC) | 24 V |
| Schedule B | 8536490050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Must Release Voltage | 2.4 V |
| Must Operate Voltage | 16.8 V |
| Termination Style | PC Pin |
| Switching Voltage | 400 VAC |
| Release Time | 6 ms |
| Packaging | Tube |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
